• Rally Vyškov / Hanácký Rally Klub Vyškov
 • Jak je to s číslováním ročníků vyškovské rally?


  Vážení příznivci vyškovské rally.

  Nedá mi to, abych nereagoval na diskusi na facebooku Hanáckého rally klubu v AČR, kde podle mého názoru dochází ke zcela zbytečné diskusi v řešení problému s číslováním ročníků vyškovské rally. Jednak je to už minulost a jednak číslování je zcela v kompetenci výboru rally klubu, který podává přihlášku do kalendáře FAS AČR a stanovuje tím název rally.

  Ale abych to vše shrnul do konkrétních informací tak, aby byly pro všechny srozumitelné.

  Podle nám dostupných informací započaly automobilové soutěže na vyškovsku psát svoji historii v roce 1960, kdy se uskutečnily první dva podniky v jedné sezoně. Za počátek novodobé historie rally na vyškovsku považujeme rok 1992, kdy došlo k radikální obměně českého rally sportu a na vyškovsku se konala I. Magnum rally. Mezi lety 1960 a 1992 se konala řada podniků, které měly různé názvy, nekonaly se vždy v po sobě jdoucích letech a rovněž jejich číslování nebylo na sebe navazující. Pro nás, jako pořadatele, byl tedy rozhodujícím rokem rok 1992 a I. Magnum rally.

  Od roku 1992 již navazuje číslování na sebe a je vždy uvedeno v logu rally spolu s rokem 1992 a rokem konání rally.

  V období deseti let, od roku 1992 do roku 2001, proběhlo deset ročníků Magnum rally - I. Magnum rally až X. Magnum rally.

  V roce 2002 došlo ze změně hlavního sponzora a v následujících sedmi letech, od roku 2002 do roku 2008, se konala Böttcher rally - XI. Böttcher rally až XVII. Böttcher rally.

  Rok 2009 znamenal opět změnu hlavního sponzora a uskutečnila se XVIII. Admiral rally. V roce následujícím, tedy v roce 2010 se uskutečnila XIX. Admiral Rally.

  Rok 2010 byl pro pořadatele rokem, kdy slavili půl století pořádání automobilových soutěží na vyškovsku. Kvalitně a fundovaně toto období shrnul v článku zveřejněném v Programu XIX. Admiral rally Jirka Dokulil.

  Rozčarováním pro pořadatele v následujícím roce, v roce 2011, byla skutečnost, že jimi podaná žádost na pořádání rally nebyla akceptována a i přes řadu připomínek ze strany pořadatele nebyla soutěž zařazena do kalendáře FAS AČR.

  V roce 2012 proto pořadatelé přihlásili rally do kalendáře FAS AČR pod názvem XX. Admiral rally. To znamenalo že sice byla roční přetržka, ale číselná řada pokračovala nepřerušeně. Rally se konala.

  V roce 2013 byla pořadateli připravována XXI. Rally Vyškov.

  V důsledku tragických událostí v sezoně 2012, a především po jejich prezentaci v médiích, došlo v rally sportu k výrazným změnám. Odrazilo se to nejen v přístupu sponzorů, ale i v pohledu věřejnosti na automobilový sport. Pro Hanácký rally klub v AČR to mělo dopad především v tom, že od spolupráce odstoupil generální sponzor minulých ročníků rally. Tím pořadatel XXI. Rally Vyškov přišel nejen o finanční a materiální podporu, ale i o zázemí celé soutěže a měsíc před termínem konání rally, i když bylo vše připraveno, pořadatel po souhlasu FAS AČR rally zrušil. Protože byla rally zařazena do kalendáře FAS AČR a byla v podstatě připravena, bylo výborem rally klubu rozhodnuto, že následující ročník bude mít pořadové číslo XXII.

  V následujích letech - 2014 až 2016 - převzalo záštitu nad rally město Vyškov a v těchto letech se uskutečnily XXII. Rally Vyškov až XXIV. Rally Vyškov.

  V letošním roce je připravena XXV. Rally Vyškov. Ta se bude konat ve dnech 5. května a 6. května 2017.

  Rally klub v minulosti nežil pouze organizací rally na vyškovsku. Členové klubu se v minulých letech podíleli na přípravě, organizaci a průběhu mnoha ročníků Automobilového slalomu, několika ročníků Autotec rally Brno, Autosalon rally Brno, Autonova rally Tišnov, Eurostroj Schlager rally Tišnov.

  Dále se členové rally klubu podíleli na zabezpečení rychlostních zkoušek při Barum rally, Rally Hustopeče, Rally Tríbeč a Rally Bratislava.

  Za výbor Hanáckého rally klubu v AČR

  Ing. Ladislav Petráš, předseda Hanáckého rally klubu v AČR

  Partneři

  Pivovar Vyškov
  Trasig s.r.o.
  Autonova Brno, s.r.o.
  Hasko, spol. s r.o.
  RCS Brno, s.r.o.
  Respono, a.s.
  SPP Vyškov, s.r.o.
  Hotel Nemojanský mlýn
  Restaurace SPORT

  Odkazy

  Autosport.cz
  Autoklub ČR
  Mediasport.CZ
  Pohár ČR v Rally
  Asociace jezdců rally
  Rally Magazín
  MotorMIX.cz
  RALLY-MANIA.cz
  eWRC.cz